Rekesznyílás
Az objektívekben lévő zár (blende, rekesz) feladata, hogy az objektíven keresztüljutó és az érzékelő lapkára eső fény mennyiségét szabályozza. A rekesz több vékony lemezből áll és egy lyukat alkot, amelynek mérete változtatható.
Logikus, hogy nagyobb lyuk (rekesznyílás) esetén több, míg kisebb lyuk esetén kevesebb fény jut be azonos idő alatt.
A rekesznyílás méretét rekeszértékek jelölik, melyek szabvány szerint vannak meghatározva. Ezt a számot f érték/szám nevezzük. pl. f1 f1,4 f2 ... f32
Az f érték és a rekesznyílás mérete között fordított arányosság van, vagyis minél kisebb az f érték, annál nagyobb a rekesznyílás, és fordítva.
Tehát: f1 > f8 azaz f1 rekesznél töb b fény jut be, mint f8-on ugyanannyi idő alatt.
Az egymás követő f értékek egymáshoz képest mindig dupla annyi ill. feleannyi mennyiségű fényt engednek be.
Vagyis ha egy érékkel megnöveljük az f értékét akkor fele annyi fény jut be, ha 1-el csökkentjük, akkor dupla annyi fény jut be.
A gépbe jutó fény mennyiségén túl a rekesznyílás meghatározza a kép mélységélességét is. (A mélységélesség az a távolság, melyen belül a kép elemek elfogadhatóan élesek maradnak). Minél nagyobb a rekesznyílás annál kisebb a mélységélesség és fordítva. Vagyis kisebb F érték kisebb mélységélességet jelent.
Az objektívekre jellemző, hogy valahol a közepes rekeszérték (f szám) környékén rajzolja a legrészletesebb képet, persze ilyenkor csökken a fény mennyisége és nő a mélységélesség a legkisebb f értékhez képest. A záridővel korrigálhatunk.
A rekesznyílás állítása
Az A mód (vagy Av mód): Mi adhatjuk meg, hogy mekkora rekesznyílásunk legyen, a gép automatikusan állítja hozzá a záridőt.
Az M mód (Manuális mód): Itt a zársebességet, és a rekesz értéket is magunk adhatjuk meg manuálisan.
Az objektívek különböző fókusztávolsággal rendelkeznek illetve a zoom objektívek fókusztávolsága állítható. Ebben az esetben, egy adott f érték a különböző fókusztávolságon eltérő rekesznyílást eredményeznek. Adott f érték nagyobb fókusztávolságon nagyobb rekesznyílást jelent. Valamint adott rekesznyílás nagyobb fókusztávolságon kisebb f értéket jelent.