ISO érzékenység
ISO érzékenység
A zársebességen és a rekesznyíláson kívül van egy harmadik lehetőség a fényképeink világosságának növelésére, mégpedig az ISO érzékenység növelése.
Az analóg filmes fényképezőknél az ISO érzékenységet úgy tudtuk változtatni, ha filmet cseréltünk a gépünkben. Különböző érzékenységű filmeket lehetett kapni.
Egy magasabb érzékenységű film ugyanannyi megvilágítási idő mellett világosabb képet eredményezett, illetve magasabb érzékenységű filmnél rövidebb megvilágítási időre volt szükség.
A digitális fényképezők egyik előnye az analóg gépekhez képet, hogy az ISO érzékenységet pár gombnyomással állítani tudjuk.
Az ISO érzékenység növelésével azonos záridő/rekeszérték mellett képeink világosabbak lesznek. Illetőleg ugyanolyan világosságú kép elkészítéséhez rövidebb időre van szükség.
Az ISO érték növelésével az érzékelő lapka által kiolvasott jeleket erősítjük fel. Ez azonban együtt jár azzal, hogy a jelek erősítésével a zaj (azaz a képhiba, színhiba) is növekedni fog.
Minél magasabb ISO értéket választunk képeink annál jobban zajosodnak. Meg kell találnunk azt az értéket, amit még elfogadhatónak találunk. Egyes fényképezőkben van ún. zajszűrő funkció, amely bizonyos mértékig képes csökkenteni a keletkező képzajt. Valamint nyers képformátumban fotózva nekünk is lehetőségünk van utólag, valamilyen képfeldolgozó programmal csökkenteni a keletkezett képzajt.
A fényképező érzékelő lapkájának mérete is hatással van a zajosodásra. Egy kisebb lapka jobban zajosodik, mint egy nagyobb.
A fényképezők érzékelőjétől függ, hogy milyen ISO értéket tudunk beállítani rajtuk. Az ISO érték szabvány szerint van megadva: ISO 100, ISO 200, ISO 400 .... stb. A felső határt a gép típusa (érzékelő) adja meg.
Ha az ISO értéket egyel növeljük, akkor dupla olyan világosságot érünk el, vagyis egy rekesznyi közöttük a különbség. Tehát ISO 100-nál az ISO 800 nyolcszor olyan világos, vagyis 3 rekeszértékkel.
Minden gépben van egy alap ISO érték. Ezen az értéken készíti a legszebb, legkevésbé zajos képeket. Érdemes ezt használni amennyiben lehetőségünk van rá. Magasabb ISO-t akkor érdemes állítani, ha a zársebességgel és a rekeszértékkel már nem tudunk világosabb képet készíteni és a képünk még mindig túl sötét.
Az ISO értékét leggyakrabban a menüből tudjuk állítani, vagy ha lehetőség van rá dedikált gombra tesszük így gyorsan állíthatunk.
Figyelni kell arra, hogy ha megemeljük az ISO-t ne felejtsük el fényképezés után visszaállítani. Sok gép kikapcsolás után is az utólag beállított ISO értéket használja, így esetleg utólag derül ki, hogy ISO 1600-on fotóztuk végig a nyaralást, holott az alap ISO 100 is elég lett volna. :)